Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowoczesny mit wolności

23 maja 2017 | Rzecz o prawie | Andrzej Bryk

Konstytucja 3 maja: Katarzyna II wrzasnęła: co to za diabelstwo!

Ta konstytucja właściwie nie weszła w życie. Druga w świecie po amerykańskiej z 1787 r., w przeciwieństwie do niej i francuskiej z września 1791 r., była to ciągle konstytucja feudalna z odrębnymi prawami stanów. Niemniej nowoczesna, z równym obywatelstwem w artykule o armii mówiącym o wszystkich jako narodzie politycznym. Choć prawa polityczne należały do szlachty, posesjonatów, to mieszczanie, których w dużym stopniu zastępowali w gospodarce mający autonomię Żydzi w nierównym sojuszu ze szlachtą blokującą mieszczaństwo, to posesjonaci uzyskali prawo nietykalności osobistej, nabywania ziemi, stopni oficerskich i zajmowania niższych stanowisk administracyjnych i sądowych.

Stan szlachecki jednak, a zatem i prawa polityczne, był teraz otwarty dla mieszczan z szansą na ewolucyjne powstanie silnej polskiej burżuazji. Chłopi otrzymali na pozór niewiele. Ich sytuacja się jednak poprawiła radykalnie w porównaniu np. z pozycją niewolników według amerykańskiej konstytucji 1787 r., Zlikwidowano wyłączną nad nimi jurysdykcję...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10756

Wydanie: 10756

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament