Przedsiębiorca aktywny w czasie choroby straci zasiłek
Jeśli w czasie zwolnienia lekarskiego przedsiębiorca wykonuje pracę zarobkową, traci prawo do zasiłku. Jest tak również, gdy okres zwolnienia wykorzystuje niezgodnie z jego celem.
Przedsiębiorca, który zachoruje, ma prawo do zasiłku chorobowego, jeżeli podlega ubezpieczeniu chorobowemu i opłaca składki na to ubezpieczenie terminowo i w należnej wysokości. Jeśli niedawno rozpoczął działalność gospodarczą, warunkiem otrzymania zasiłku jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu przez określony czas. Przedsiębiorca nabywa prawo do tego zasiłku po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Do tego okresu zalicza się także wcześniejsze okresy ubezpieczenia chorobowego, jeśli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni.
Jeżeli niezdolność do pracy przedsiębiorcy jest spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, ma on prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego, a nie chorobowego. W takiej sytuacji zasiłek przysługuje od pierwszego dnia ubezpieczenia.
Ważne! Dla przedsiębiorców ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne (sami deklarują przystąpienie do niego), a ubezpieczenie wypadkowe – obowiązkowe.
Utrata prawa do świadczenia
Przedsiębiorca,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta