Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niedopuszczalna dyskryminacja przy zatrudnianiu w urzędzie

23 maja 2017 | Administracja | Małgorzata Jankowska

Termin do składania dokumentów, określony w ogłoszeniu o naborze, nie może być krótszy niż 10 dni od dnia opublikowania tego ogłoszenia w Biuletynie Informacji Publicznej. Nieprawidłowe sformułowania w ogłoszeniu mogą narazić urząd na proces.

Wszystkie stanowiska w służbie cywilnej z wyjątkiem stanowisk kierowniczych (wyższe stanowiska w sc) powinny być obsadzane w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru. Jego organizacja należy do obowiązków dyrektora generalnego urzędu. Tylko nabór na stanowiska granicznego lekarza weterynarii i jego zastępcy organizuje główny lekarz weterynarii.

Kogo dotyczy obowiązek

Obowiązek udziału w takiej procedurze dotyczy zarówno osób, starających się o przyjęcie do korpusu członków sc po raz pierwszy jak i tych, które kiedyś były już w tej służbie zatrudnione. Co do zasady, nie są z niego zwolnieni nawet absolwenci Krajowej Szkoły Administracji Publiczne (KSAP). Chyba, że dotyczy to ich pierwszej pracy w sc, kiedy korzystają ze specjalnej ścieżki zatrudnienia określonej w art. 39 ustawy o służbie cywilnej (dalej usc). W drodze wyjątku obowiązek udziału w naborze nie dotyczy byłych żołnierzy zawodowych zwolnionych z zawodowej służby wojskowej (pełnionej na stanowisku służbowym w MON lub terenowym organie administracji rządowej podległym MON), wskutek wypowiedzenia stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej. Jednak tylko wtedy, gdy zatrudniani są w jednostce organizacyjnej, w której pełnili służbę na stanowisku pracy utworzonym w miejsce zlikwidowanego stanowiska służbowego lub stanowisku równorzędnym (art. 34 ust. 1 usc).

Wszyscy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10756

Wydanie: 10756

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament