Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odloty z miasteczka Twin Peaks

23 maja 2017 | Kultura | Marcin Kube

David Lynch powrócił do serialu z 1990 r., który zmienił oblicze telewizji. Efekt? Mocno zwariowany.

Stwierdzenie dzisiaj, że więcej ciekawych produkcji powstaje w telewizji aniżeli w Hollywood, to oczywistość. Ale „Miasteczko Twin Peaks" stworzone przed 27 laty przez Davida Lyncha i Marka Frosta sprawiło, że kategoria serial zaczęła tracić pejoratywne konotacje. Telewizje zaczęły dopuszczać do pracy artystów i eksperymentatorów.

Wróćmy jednak do 1990 r. Trwał strajk scenarzystów, kiedy Lynch i Frost przyszli ze scenariuszem „Miasteczka Twin Peaks" do szefów telewizji ABC. Amerykańska stacja zgodziła się wyłożyć pieniądze na siedem odcinków. Na półtoragodzinny odcinek pilotażowy przeznaczono 4 mln dol. – połowę budżetu „Dzikości serca" Lyncha z 1990 r.

Fabuła „Miasteczka Twin Peaks" jest z pozoru prosta i brzmi jak setki podobnych opowiastek. W małym miasteczku położonym wśród lasów dochodzi do zabójstwa 17-letniej Laury Palmer, która przed śmiercią padła też...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10756

Wydanie: 10756

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament