Podwykonawstwo i użyczenie zasobów w zamówieniach publicznych
Znowelizowane przepisy wprowadziły przymus podwykonawstwa, który ma dodatkowo zabezpieczyć realizację zamówienia przez podmiot dający gwarancję najwyższej jakości wykonania. Uchybienia w tej kwestii niosą jednak ryzyko.
Do niedawna korzystanie z zasobów podmiotów trzecich nie oznaczało wprost obowiązku wykonania części prac w charakterze podwykonawcy głównego wykonawcy. Zmieniła to ostatnia duża nowelizacja ustawy Prawa zamówień publicznych (PZP) z lipca 2016 r., uzależniając możliwość skorzystania z potencjału wykształcenia, kwalifikacji lub doświadczenia innego przedsiębiorcy w zakresie robót budowlanych i usług od konieczności samodzielnego wykona tych robót lub usług przez użyczającego przedsiębiorcę.
Informacje w JEDZ
Tematu zmian w zakresie korzystania z zasobów innych podmiotów i podwykonawstwa nie da się oddzielić od zagadnienia jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia (JEDZ), a w postępowaniach o mniejszej wartości, od oświadczeń własnych, które wykonawcy składają w postępowaniu. W treści JEDZ znajdują się sekcje, w których wykonawca jest zobowiązany do podania informacji na temat korzystania z podwykonawstwa oraz z korzystania z zasobów innych podmiotów. Dodatkowo, również sam podmiot użyczający zasoby, a jeśli zamawiający sobie tego zażyczy, to również podwykonawca, składa w postępowaniu swój JEDZ. Oczywiście obowiązek ten dotyczy postępowań powyżej tzw. progów unijnych, ponieważ przy niższych wartościach zamówień należy złożyć oświadczenie o określonej treści.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta