Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od 11 maja obowiązują zmiany w udostępnianiu dokumentacji medycznej

23 maja 2017 | Administracja

Ustawodawca wprowadził m.in. możliwość skanowania dokumentacji i przekazywania skanu za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Obniżono maksymalną wysokość opłaty za jedną stronę kopii takiej dokumentacji.

Po zakończeniu leczenia pacjent zwrócił się o wydanie mu do wykorzystania oryginału jego dokumentacji medycznej. Czy podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych powinien uwzględnić takie żądanie?

Zgodnie z obowiązującymi do 11 maja przepisami istniał taki obowiązek. Po nowelizacji, która weszła w życie 11 maja, wydanie oryginału dokumentacji na żądanie pacjenta będzie następować tylko wtedy, gdy zwłoka w wydaniu dokumentacji mogłaby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta.

Zagadnienie to reguluje ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Przewidziano w niej, że pacjent ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia i udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. W razie żądania udostępnienia oryginału dokumentacji przez uprawniony podmiot,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10756

Wydanie: 10756

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament