Od 11 maja obowiązują zmiany w udostępnianiu dokumentacji medycznej
Ustawodawca wprowadził m.in. możliwość skanowania dokumentacji i przekazywania skanu za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Obniżono maksymalną wysokość opłaty za jedną stronę kopii takiej dokumentacji.
Po zakończeniu leczenia pacjent zwrócił się o wydanie mu do wykorzystania oryginału jego dokumentacji medycznej. Czy podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych powinien uwzględnić takie żądanie?
Zgodnie z obowiązującymi do 11 maja przepisami istniał taki obowiązek. Po nowelizacji, która weszła w życie 11 maja, wydanie oryginału dokumentacji na żądanie pacjenta będzie następować tylko wtedy, gdy zwłoka w wydaniu dokumentacji mogłaby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta.
Zagadnienie to reguluje ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Przewidziano w niej, że pacjent ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia i udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. W razie żądania udostępnienia oryginału dokumentacji przez uprawniony podmiot,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta