Sąd dla obywatela – pokongresowa refleksja
Szacunek sądu do obywatela i obywatela do sądu jest podstawą i kapitałem budowania zaufania społecznego.
Właśnie zakończył się pierwszy w powojennej historii Kongres Prawników Polskich. Kongres ukierunkowany na relacje sąd–obywatel. Rozważaliśmy, co zrobić, by odbudować uszczuplone w ostatnim czasie zaufanie społeczne, by obywatele traktowali sądy nie jak wyalienowane z rzeczywistości instytucje, tylko jak niezbędny element lokalnej społeczności, istotny dla jej prawidłowego funkcjonowania. By obywatel, idąc ze swoją sprawą do sądu, miał poczucie, że znajdzie w nim sprawiedliwość.
W trakcie Kongresu padło wiele postulatów niezbędnej zmiany procedur, poprawienia wydolności sądów i tempa rozpoznawania spraw, wiążącego się z tym nierozerwalnie ograniczenia kognicji, obniżenia opłat, by zwiększyć dostępność obywateli do drogi sądowej, popularyzacji mediacji jako alternatywnej metody rozwiązywania sporów. Wszystkie te postulaty są niezmiernie ważkie i prace nad ich doprecyzowaniem powinny być kontynuowane w wyspecjalizowanych zespołach, zgodnie z zapowiedziami ogłoszonymi przed Kongresem i w jego trakcie. Nawet jeżeli wyników prac nie będzie można wdrożyć w najbliższym czasie, mogą one stanowić niewątpliwy przyczynek do wytyczenia przyszłej drogi tak potrzebnej reformy wymiaru sprawiedliwości, ukierunkowanej na sprawne i sprawiedliwe rozstrzyganie spraw i rozwiązywanie konfliktów. Jest to wystarczający powód, by podjąć ten wysiłek. Wszystkim nam zależy na tym, by sądy funkcjonowały jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta