Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firma zwraca 100 proc. wartości okularów

23 maja 2017 | Dobra Firma | Marek Rotkiewicz

Pracodawca może określić maksymalną wysokość refundacji kosztów zakupu okularów korekcyjnych. Ta kwota musi jednak realnie pozwalać na ich nabycie.

- Zatrudniamy wiele osób pracujących przy komputerach. Co jakiś czas powstaje konieczność refundacji niektórym z nich okularów korekcyjnych. Pracownicy przedstawiają rachunki na różne kwoty. Czy w przepisach wewnętrznych możemy to ograniczyć poprzez wskazanie, że pracodawca zwraca 50 proc. kosztów okularów? Okulary nie są przecież używane tylko do celów związanych z pracą. – pyta czytelnik.

Po spełnieniu warunków wskazanych w przepisach pracodawca ma zapewnić okulary, co należy odczytywać jako obowiązek pokrycia pełnych koszów ich nabycia. Ograniczenie swobody pracowników może zaś nastąpić poprzez ustalenie kwoty granicznej, do której od pracodawcy będzie należny zwrot. Ta kwota musi jednak realnie pozwalać na zakup okularów.

Trzy warunki

Rozporządzenie MPiPS z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DzU nr 148, poz. 973) zobowiązuje pracodawców do zapewnienia zatrudnionym okularów korygujących wzrok wówczas, gdy łącznie spełnione są następujące warunki:

- pracownik (a także praktykant lub stażysta) używa w pracy monitora ekranowego,

- praca z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10756

Wydanie: 10756

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament