Białystok uzbrojony w sztukę
Arsenał w Białymstoku jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych galerii sztuki współczesnej w Polsce.
Promuje artystów równie skutecznie jak główne galerie Warszawy czy Krakowa. Ma długą tradycję, bo powstała w 1965 roku jako Biuro Wystaw Artystycznych. Jej obecny kształt nadała dyrektor Monika Szewczyk, która prowadzi ją od 1990 roku. To ona stworzyła wyróżniający ją program autorski.
– Oparłam się na intuicji i poszukiwaniu w artystycznym świecie ważnych postaci i zjawisk, otwierających „nowe okna" na sztukę. Intensywnie szukam wszystkiego, co fascynuje i o czym wcześniej często nawet nie myśleliśmy. W naszym programie nie zakładamy promocji jednego nurtu czy gatunku, np. abstrakcji, performance'u albo malarstwa. Staramy się być otwarci na różnorodne działania – mówi nam dyrektor Monika Szewczyk.
Jest historykiem sztuki i kuratorką wielu wystaw, więc ma znakomitą orientację w świecie sztuki. Życie artystyczne w Polsce i za granicą obserwuje na gorąco, właśnie wróciła z Biennale w Wenecji.
W pałacu i elektrowni
Finansowana przez miasto Galeria Arsenał jest doceniana także we własnym środowisku. Niedawno w popularnym plebiscycie zdobyła tytuł Podlaskiej Marki Roku.
Ma dwie lokalizacje. Całoroczna siedziba znajduje w zabytkowym okazałym pałacu Branickich w centrum miasta, zaprojektowanym przez wybitnych architektów baroku – Jana Henryka Klemma, Jana Zygmunta Deybela, Jakuba Fontanę. Galeria mieści się w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta