Rynek węgla w Europie mocno się kurczy
Kraje Unii Europejskiej nie tylko ograniczają produkcję czarnego paliwa, ale też zmniejszają jego import. Jednak polskie kopalnie i tak liczą, że uda im się sprzedać surowiec za granicą. barbara oksińska
Jak wynika z najnowszych danych Euracoal (europejskie stowarzyszenie producentów węgla kamiennego i brunatnego), rynek węgla w Unii Europejskiej wciąż się kurczy. W 2016 r. produkcja węgla kamiennego spadła o 12 proc., do 87,2 mln ton, w porównaniu z rokiem 2015. Zmniejszyło się także wydobycie węgla brunatnego – o 7 proc., do 371,3 mln ton. W tym samym czasie o 13 proc. spadł także import tego surowca do Europy, który na koniec ubiegłego roku wyniósł 166,8 mln ton.
– Konsumpcja węgla spada szybciej niż się kiedykolwiek zdawało, bo na znaczeniu zyskują inne technologie produkcji energii, oparte np. na gazie – podkreśla Paweł Smoleń, były szef Euracoal. – Węgiel w energetyce nadal będzie potrzebny, ale skracanie czasu pracy elektrowni węglowych sprawia, że ich działalność staje się coraz mniej opłacalna – dodaje.
Kilka przyczyn
Eksperci Euracoal...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta