Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Projekt dobry dla gospodarki

23 maja 2017 | Ekonomia
Nowa konstrukcja programu 500+ ma przynieść 7–8 mld zł oszczędności
źródło: Rzeczpospolita
Nowa konstrukcja programu 500+ ma przynieść 7–8 mld zł oszczędności

Realizacja programu Nowoczesnej pozwoliłaby na uporządkowanie polityki rodzinnej i jej finansowania. Trudno przesądzić, czy pomoże samej partii. Anna Cieślak-Wróblewska

Nasza propozycja to co najmniej 7–8 mld zł oszczędności – mówi „Rzeczpospolitej" Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Klubu Poselskiego Nowoczesnej.pl. Chodzi o ogłoszony w niedzielę program Aktywna Rodzina, który ma być alternatywą wobec programu PiS „Rodzina 500+".

Pomysł Nowoczesnej zakłada nie tyle likwidację obecnych świadczeń na wychowywanie dzieci, ile ich gruntowne przemodelowanie. W skrócie mówiąc – mają one być dostępne już od pierwszego dziecka, ale za to dwa razy mniejsze. W ramach programu „Aktywa rodzina" wsparcie ma być realizowane głównie poprzez ulgi podatkowe – 3 tys. zł rocznie na każde dziecko (przy dwójce dzieci to 6 tys. zł, przy trójce – 9 tys. zł itp.), przy czym osoby zamożniejsze, o dochodach w II progu podatkowym, nie zyskałyby prawa do takich odliczeń.

Jedynaki skorzystają

Jak wpłynęłoby to na nasze kieszenie? Byłby to system hojniejszy dla rodzin z jednym dzieckiem (w tym także dla rodziców samotnie wychowujących dzieci), bo obecnie świadczenia 500+ na jedno dziecko przysługują tylko wtedy, jeśli dochód w rodzinie nie przekracza 800 zł na osobę. Jeśli założymy, że w Polsce mamy ok. 2,6–2,7 mln jedynaków, to na propozycji Nowoczesnej skorzystać mogłoby ok. 1,8–2 mln dzieci.

Za to dla większości pozostałych rodzin...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10756

Wydanie: 10756

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament