Społeczna odnowa miasta
Podstawą rewitalizacji społecznej jest dialog władz lokalnych z mieszkańcami, który pozwoli wypracować działania dopasowane do ich potrzeb i problemów.
Powszechnie rewitalizacja kojarzy się z działaniami infrastrukturalnymi, odnowieniem kamienic, placów, rynków i innych przestrzeni publicznych, które stanowią przestrzenny aspekt rewitalizacji. Jednak, jak już zostało wskazane w pierwszym artykule cyklu, rewitalizacja jest pojęciem szerszym, dotyczącym funkcjonowania miasta jako całości i jego zrównoważonego rozwoju. Bardzo ważnym elementem rewitalizacji są społeczności lokalne, ich utożsamianie się z obszarem zamieszkania, aktywność, przedsiębiorczość, jak również kondycja zdrowotna. To właśnie mieszkańcy budują wizerunek miasta, jego potencjał i charakter.
Na co zwracać uwagę
Podchodząc do rewitalizacji w jej społecznym aspekcie należy uwzględnić następujące kwestie:
- przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu – każda jednostka jest ważna i każdej jednostce należy zagwarantować równoprawny udział w procesie rewitalizacji, jak również umożliwić korzystanie z efektów przeprowadzonych zmian,
- aktywność zawodowa mieszkańców i przedsiębiorczość lokalna, w tym przede wszystkim wspieranie osób nieradzących sobie ze znalezieniem zatrudnienia lub osób które nie posiadają nawyku aktywności zawodowej dziedzicząc to zjawisko po rodzicach, dziadkach, czy obserwując najbliższe otoczenie,
- edukacja, kultura i sport – działania pozwalające mieszkańcom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta