Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Społeczna odnowa miasta

23 maja 2017 | Administracja | Agnieszka Dyoniziak

Podstawą rewitalizacji społecznej jest dialog władz lokalnych z mieszkańcami, który pozwoli wypracować działania dopasowane do ich potrzeb i problemów.

Powszechnie rewitalizacja kojarzy się z działaniami infrastrukturalnymi, odnowieniem kamienic, placów, rynków i innych przestrzeni publicznych, które stanowią przestrzenny aspekt rewitalizacji. Jednak, jak już zostało wskazane w pierwszym artykule cyklu, rewitalizacja jest pojęciem szerszym, dotyczącym funkcjonowania miasta jako całości i jego zrównoważonego rozwoju. Bardzo ważnym elementem rewitalizacji są społeczności lokalne, ich utożsamianie się z obszarem zamieszkania, aktywność, przedsiębiorczość, jak również kondycja zdrowotna. To właśnie mieszkańcy budują wizerunek miasta, jego potencjał i charakter.

Na co zwracać uwagę

Podchodząc do rewitalizacji w jej społecznym aspekcie należy uwzględnić następujące kwestie:

- przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu – każda jednostka jest ważna i każdej jednostce należy zagwarantować równoprawny udział w procesie rewitalizacji, jak również umożliwić korzystanie z efektów przeprowadzonych zmian,

- aktywność zawodowa mieszkańców i przedsiębiorczość lokalna, w tym przede wszystkim wspieranie osób nieradzących sobie ze znalezieniem zatrudnienia lub osób które nie posiadają nawyku aktywności zawodowej dziedzicząc to zjawisko po rodzicach, dziadkach, czy obserwując najbliższe otoczenie,

- edukacja, kultura i sport – działania pozwalające mieszkańcom...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10756

Wydanie: 10756

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament