Zmiany w Kodeksie postępowania administracyjnego: kary pieniężne
Kary pieniężne są jedną z najbardziej dotkliwych i najczęściej stosowanych sankcji administracyjnych. Mimo to do tej pory nie sformułowano ogólnych reguł dotyczących ich nakładania i wymierzania – wprowadza je dopiero nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego.
Na mocy nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego z 7 kwietnia 2017 r. (wchodzi w życie 1 czerwca br.)do ustawy dodano Dział IVa zatytułowany „Administracyjne kary pieniężne". W przepisach art. 189a-189k k.p.a. ustawodawca uregulował przede wszystkim ogólne przesłanki: wymierzania takich kar, odstąpienia od wymierzania kar i udzielenia ulg w ich wykonaniu. Wprowadził także przepisy regulujące kwestię odsetek od zaległych kar administracyjnych oraz przedawnienie nałożenia i egzekucji kar pieniężnych.
Wyjątki od zasady
Nowe przepisy będą co do zasady stosowane w każdym przypadku, gdy organ będzie nakładał administracyjną karę pieniężną. Jeśli jednak w przepisach odrębnych zostały uregulowane kwestie:
- przesłanek wymiaru administracyjnej kary pieniężnej,
- odstąpienia od nałożenia takiej kary lub udzielenia pouczenia,
- terminów przedawniania nakładania kary,
- terminów przedawnienia egzekucji kary,
- odsetek od zaległej kary,
- udzielenia ulg w wykonaniu kary,
w tym zakresie należy stosować takie przepisy szczególne, nie zaś normy wynikające z Kodeksu postępowania administracyjnego. Mając na uwadze, że w wielu ustawach wprowadzano jedynie częściowe regulacje dotyczące takich sankcji finansowych, przepisy dodane do Kodeksu postępowania administracyjnego znacząco wpłyną na interpretację...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta