Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skandal nad skandalami z udostępnianiem poufnych danych

08 sierpnia 2017 | Rzecz o prawie | Anna Nowacka-Isaksson

Szwecją wstrząsa skandal, do którego nigdy nie powinno dojść. Cały system IT powierzono prywatnym niezweryfikowanym spółkom za granicą.

Przekazano im administrowanie rejestrami i dokumentami mającymi zasadnicze znaczenie dla obrony kraju i jego bezpieczeństwa.

Z wstępnych dochodzeń Policji Bezpieczeństwa wynika, że Szwedzka Agencja Transportu, która odpowiada za outsourcing, nie zwróciła szczególnej uwagi na to, że baza zawiera poufne informacje: rejestr praw jazdy łącznie ze zdjęciami, dane o pojazdach wojskowych, o infrastrukturze, mostach, drogach, portach i metrze. Są tu także dostępne dane o osobach z chronioną tożsamością.

Kilka lat temu Krajowe Biuro Audytu zaleciło szwedzkim władzom, by kupowało usługi IT od firm zewnętrznych. Wydatkipaństwa dochodziły do 25 mld koron szwedzkich rocznie. Przekazanie tych fukcji innym podmiotom miało je zredukować. W kwietniu 2015 r. Szwedzka Agencja Transportu wybrała więc firmę IBM do świadczenia usług...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10821

Wydanie: 10821

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament