Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zbieranie zbędnych danych osobowych niedozwolone

08 sierpnia 2017 | Administracja | Krzysztof Dzioba Angelika Kosińska

Gmina nie może wiedzieć o swoim mieszkańcu za dużo. Może zbierać i przetwarzać dane osobowe wyłącznie na podstawie i w granicach prawa.

Przed wejściem w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (RODO) w sprawie ochrony danych osobowych konieczne jest dokonanie przeglądu zbieranych przez gminę danych o mieszkańcach.

Podstawy przetwarzania

Zgodnie z art. 51 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej: „nikt nie może być inaczej niż na podstawie ustawy zobowiązany do ujawnienia informacji dotyczącej jego osoby". Oznacza to, że władze publiczne nie mogą pozyskiwać, gromadzić i udostępniać innych informacji o obywatelach niż te, które są niezbędne w demokratycznym państwie prawa.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 2 ustawy o ochronie danych osobowych możliwe jest przetwarzanie danych osobowych, jeżeli jest to niezbędne dla zrealizowania uprawnienia lub spełnienia obowiązku wynikającego z przepisu prawa. W innych przypadkach konieczne jest posiadanie zgody.

Jednostki samorządu terytorialnego w ramach realizacji zadań własnych gromadzą znaczne ilości danych osobowych mieszkańców, w większości przypadków za podstawę przyjmując przepisy konkretnej ustawy szczegółowej. Przykładowo, w przypadku złożenia przez mieszkańca wniosku o wydanie prawa jazdy – jest on zobligowany do wskazania swoich danych osobowych – w celu realizacji obowiązku administracyjnego.

Samorządy, zgodnie z przytaczanym wyżej przepisem, w swej praktyce powinny powoływać się na inne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10821

Wydanie: 10821

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament