Inicjatywa uchwałodawcza grupy mieszkańców
Przepisy ustawy o samorządzie gminnym nie przewidują prawa mieszkańców gminy do występowania z inicjatywą uchwałodawczą. Takie uprawnienie może jednak wynikać ze statutu.
- Rada gminy chce przyznać w statucie inicjatywę uchwałodawczą grupie 150 mieszkańców gminy. Czy można powiązać to uprawnienie z posiadaniem czynnego prawa wyborczego?
Tak. Przepisy ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) nie określają wszystkich podmiotów, którym może przysługiwać inicjatywa uchwałodawcza. W art. 30 ust. 2 pkt 1 u.s.g. wskazano tylko, że przygotowywanie projektów uchwał rady gminy należy do zadań wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Zgodnie z art. 169 ust. 4 Konstytucji RP ustrój wewnętrzny jednostek samorządu terytorialnego określają, w granicach ustaw, ich organy stanowiące. O ustroju gminy stanowi jej statut, określający organizację wewnętrzną i tryb pracy organów gminy (art. 3 ust. 1 i art. 22 ust. 1 u.s.g.). W wyroku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta