Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inicjatywa uchwałodawcza grupy mieszkańców

08 sierpnia 2017 | Administracja | Anna Puszkarska

Przepisy ustawy o samorządzie gminnym nie przewidują prawa mieszkańców gminy do występowania z inicjatywą uchwałodawczą. Takie uprawnienie może jednak wynikać ze statutu.

- Rada gminy chce przyznać w statucie inicjatywę uchwałodawczą grupie 150 mieszkańców gminy. Czy można powiązać to uprawnienie z posiadaniem czynnego prawa wyborczego?

Tak. Przepisy ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) nie określają wszystkich podmiotów, którym może przysługiwać inicjatywa uchwałodawcza. W art. 30 ust. 2 pkt 1 u.s.g. wskazano tylko, że przygotowywanie projektów uchwał rady gminy należy do zadań wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Zgodnie z art. 169 ust. 4 Konstytucji RP ustrój wewnętrzny jednostek samorządu terytorialnego określają, w granicach ustaw, ich organy stanowiące. O ustroju gminy stanowi jej statut, określający organizację wewnętrzną i tryb pracy organów gminy (art. 3 ust. 1 i art. 22 ust. 1 u.s.g.). W wyroku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10821

Wydanie: 10821

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament