Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Milionowe odpisy polskiej chemii

08 sierpnia 2017 | Ekonomia
Dobre prognozy dla branży chemicznej na świecie
źródło: Rzeczpospolita
Dobre prognozy dla branży chemicznej na świecie

W tym roku chemiczne spółki nie zachwycą wynikami. Przeszkadzają im wysokie ceny surowców oraz kiepska koniunktura na niektórych rynkach.

barbara oksińska

Największe polskie firmy chemiczne mają kłopoty w niektórych segmentach działalności. Do piątku testy na utratę wartości biznesu styrenowego – niespełna rok od przejęcia tych aktywów za 80 mln euro od koncernu Ineos – przeprowadzi Synthos. Do tego czasu spółka nie chce ujawniać żadnych szczegółów.

– Od finalizacji transakcji minęło niewiele czasu. Wygląda na to, że założenia zarządu przy zakupie tego biznesu były zbyt optymistyczne – komentuje Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ.

Nietrafione zakupy

Po przejęciu fabryk Ineosu we Francji i w Holandii Synthos stał się największym w Europie producentem polistyrenu do spieniania, używanego do ocieplania budynków czy produkcji opakowań. Jednak w tym ostatnim segmencie polistyren szybko traci udziały w globalnym rynku na rzecz papieru i tworzyw łatwiejszych w dalszym przetwórstwie.

– Kilka globalnych firm, m.in. Ikea czy McDonald's, rozpoczęło już proces wycofywania opakowań ze styropianu i można zakładać, że paru innych potentatów prawdopodobnie pójdzie w ich ślady – przewiduje Łukasz Prokopiuk. A to stawia pod znakiem zapytania efekty ostatniej akwizycji Synthosu.

Sama oświęcimska spółka przyznaje, że istnieje ryzyko utraty wartości przejętego biznesu styrenowego. W piątek okaże się, jak dużych odpisów dokona w swoich księgach....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10821

Wydanie: 10821

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament