Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ograniczenia muszą być proporcjonalne do zamierzonego celu

08 sierpnia 2017 | Administracja | Agnieszka Kraińska

Prezydent podpisał ustawę z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne. Zastąpi ona obowiązującą ustawę z 18 lipca 2011 r.

Nowa ustawa umożliwi korzystanie ze środków pochodzących z programów operacyjnych Unii Europejskiej na lata 2014-2020, spełnia bowiem warunek z tym związany: implementuje Dyrektywę 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 23 października 2000 r. ustanawiającą ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej. Z kolei, w celu realizacji Dyrektywy Rady 91/676/EWG z 12 grudnia 1991 r. dot. ochrony wód przed zanieczyszczeniami powodowanymi przez azotany pochodzenia rolniczego, ustawa zobowiązuje gospodarstwa rolne (pod rygorem nałożenia opłaty), m.in. do określonych działań związanych z przechowywaniem nawozów naturalnych i prowadzenia dokumentacji w tym zakresie.

Ustawa zmienia system zarządzania zasobami wodnymi, przewidując zastąpienie dotychczasowych organów właściwych w sprawach gospodarki wodnej jednym podmiotem: Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie. Przepisy działu X zawierają regulacje dotyczące spółek wodnych i związków wałowych, które nieznacznie modyfikują dotychczasowe rozwiązania.

Jedna z istotnych zmian dotyczy gospodarowania mieniem Skarbu Państwa (zawarta w dziale VI ustawy). Prawa właścicielskie w stosunku do wód publicznych stanowiących własność Skarbu Państwa będą wykonywać:

- Wody Polskie – w stosunku do śródlądowych wód płynących oraz wód podziemnych, z wyłączeniem śródlądowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10821

Wydanie: 10821

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament