Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urlop tylko na cały dzień pracy

08 sierpnia 2017 | Dobra Firma | Marek Rotkiewicz

Szef nie może udzielić podwładnemu, który w danym dniu pracował, urlopu na resztę tego dnia. Zasada ta dotyczy zarówno urlopu „zwykłego", jak i na żądanie. Można od niej odstąpić, gdy chodzi o wybranie resztki urlopu należnego w wymiarze krótszym niż trwa dzień roboczy.

Zdarza się, że pracownik przychodzi do pracy, ale po kilku godzinach składa wniosek o urlop na żądanie na resztę dnia. Czy jeśli ma uzasadnioną potrzebę wolnego, np. poważne zdarzenie rodzinne, można udzielić mu tego urlopu na resztę dnia pracy? Otóż nie. Pracodawca nie może udzielić urlopu wypoczynkowego – czy to „zwykłego", czy na żądanie – jedynie na część dnia pracy.

Urlop udziela się pracownikowi po pierwsze na dni, które są dla niego dniami pracy, zgodnie z jego rozkładem czasu pracy. Po drugie, udziela się go w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy etatowca w danym dniu.

Jedyna możliwość udzielenia urlopu na część dnia pracy to sytuacja, gdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10821

Wydanie: 10821

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament