Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dyrektywy wymiaru kary nie zawsze wynikają z kodeksu

08 sierpnia 2017 | Administracja | Anna Puszkarska

Od 1 czerwca kwestie związane m.in. z wymierzaniem administracyjnych kar pieniężnych reguluje kodeks postępowania administracyjnego. Jeżeli jednak przesłanki wymiaru kary ustalają odrębne przepisy, k.p.a. nie ma zastosowania w tym zakresie.

- Przedsiębiorca został ukarany administracyjną karą pieniężną na podstawie przepisów o odpadach. Czy przy ustalaniu wysokości tej kary należało uwzględnić osobistą sytuację przedsiębiorcy?

Nie. Ogólne zasady dotyczące administracyjnych kar pieniężnych są obecnie zawarte w kodeksie postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.). Jest to jedna ze zmian wprowadzonych ustawą z 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw (dalej nowelizacja), która weszła w życie 1 czerwca 2017 r. Do postępowań administracyjnych wszczętych i niezakończonych przed tym dniem ostateczną decyzją lub postanowieniem stosuje się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10821

Wydanie: 10821

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament