Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zgłaszający szkodę bez prawa do odwołania

08 sierpnia 2017 | Administracja | Katarzyna Paczuska -Tokarska

Uprawnienia | Podmiot zgłaszający szkodę w środowisku nie staje się automatycznie stroną postępowania wszczętego w wyniku tego zgłoszenia – uznał Naczelny Sąd Administracyjny. Katarzyna Paczuska-Tokarska

Przepisy dają możliwość zgłoszenia szkody w środowisku przez każdy podmiot, ale jednocześnie zawężają krąg uczestników postępowania, prowadzonego na podstawie tego zgłoszenia tylko do podmiotów posiadających interes prawny (art. 28 kodeksu postepowania administracyjnego, a więc podmiotów odpowiedzialnych za powstanie szkody w środowisku oraz władających powierzchnią ziemi, na której szkoda ta wystąpiła) oraz organizacji społecznych dokonujących zgłoszenia, które biorą udział w postępowaniu na prawach strony, niezależnie od posiadanego interesu prawnego. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 lipca 2017 r. (sygn. II OSK 2024/16).

Wyrok został wydany w następującym stanie sprawy. Skarżący, właściciel północnej części jeziora, pismem z 4 sierpnia 2014 r. zgłosił regionalnemu dyrektorowi ochrony środowiska (RDOŚ) w Olsztynie szkodę w środowisku w chronionym siedlisku przyrodniczym – Obszarze Chronionego Krajobrazu Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej oraz obszarze specjalnej ochrony ptaków Puszcza Napiwodzko-Ramucka PLB280007 i obszarze Natura 2000. Zdaniem skarżącego, do szkody w środowisku doszło w wyniku zasypania gruzem budowlanym i darniną odpływów jeziora, co uniemożliwia swobodny przepływ wody w zbiorniku i powoduje niedrożność jeziora.

Wpływa to niekorzystnie na warunki bytowania ryb w jeziorze (zimowa przyducha) oraz na miejsca gniazdowania ptactwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10821

Wydanie: 10821

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament