Zgłaszający szkodę bez prawa do odwołania
Uprawnienia | Podmiot zgłaszający szkodę w środowisku nie staje się automatycznie stroną postępowania wszczętego w wyniku tego zgłoszenia – uznał Naczelny Sąd Administracyjny. Katarzyna Paczuska-Tokarska
Przepisy dają możliwość zgłoszenia szkody w środowisku przez każdy podmiot, ale jednocześnie zawężają krąg uczestników postępowania, prowadzonego na podstawie tego zgłoszenia tylko do podmiotów posiadających interes prawny (art. 28 kodeksu postepowania administracyjnego, a więc podmiotów odpowiedzialnych za powstanie szkody w środowisku oraz władających powierzchnią ziemi, na której szkoda ta wystąpiła) oraz organizacji społecznych dokonujących zgłoszenia, które biorą udział w postępowaniu na prawach strony, niezależnie od posiadanego interesu prawnego. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 lipca 2017 r. (sygn. II OSK 2024/16).
Wyrok został wydany w następującym stanie sprawy. Skarżący, właściciel północnej części jeziora, pismem z 4 sierpnia 2014 r. zgłosił regionalnemu dyrektorowi ochrony środowiska (RDOŚ) w Olsztynie szkodę w środowisku w chronionym siedlisku przyrodniczym – Obszarze Chronionego Krajobrazu Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej oraz obszarze specjalnej ochrony ptaków Puszcza Napiwodzko-Ramucka PLB280007 i obszarze Natura 2000. Zdaniem skarżącego, do szkody w środowisku doszło w wyniku zasypania gruzem budowlanym i darniną odpływów jeziora, co uniemożliwia swobodny przepływ wody w zbiorniku i powoduje niedrożność jeziora.
Wpływa to niekorzystnie na warunki bytowania ryb w jeziorze (zimowa przyducha) oraz na miejsca gniazdowania ptactwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta