Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprawę można załatwić milcząco, gdy pozwalają na to przepisy

08 sierpnia 2017 | Administracja | Anna Puszkarska

Z wprowadzonej do procedury administracyjnej od 1 czerwca możliwości milczącego załatwienia sprawy można skorzystać tylko wówczas, gdy przepis szczególny tak stanowi. Takie zakończenie postępowania oznacza uwzględnienie w całości żądania strony.

- Wójt przewlekle prowadzi postępowanie dotyczące zezwolenia na detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych. Czy przewlekłość może doprowadzić do załatwienia tej sprawy milcząco, zgodnie z wnioskiem przedsiębiorcy?

Nie. Po zmianach wprowadzonych ustawą z 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw (dalej nowelizacja) w razie bezczynności organu (czyli niezałatwienia sprawy w terminie) bądź przewlekłości (gdy postępowanie jest prowadzone dłużej niż jest to niezbędne do załatwienia sprawy), strona może wnieść ponaglenie. Przed wprowadzeniem tego środka, w takich przypadkach stronie służyło zażalenie do organu wyższego stopnia, a jeżeli nie było takiego organu - wezwanie do usunięcia naruszenia prawa (art. 37 kodeksu postępowania administracyjnego, dalej k.p.a.). Nowelizacja weszła w życie 1...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10821

Wydanie: 10821

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament