Plusy z przewalutowania? Dla banków niewiele
Konwersja hipotek walutowych może oznaczać dla kredytodawców 9–10 mld zł kosztów w ciągu kilku lat, ale powinna też oznaczać ulgę kapitałową.
Maciej Rudke
Szacowany koszt przewalutowania jest spory, nawet jeśli się weźmie pod uwagę ok. 15 mld zł zysku netto rocznie osiąganych przez banki. Ale jest też kilka pozytywów.
Kapitałowy oddech
Według analityków Moody's konwersja pozwoliłaby na zmniejszenie przyszłych odpisów wynikających z hipotek walutowych w razie pogorszenia koniunktury i istotnego osłabienia złotego. Przewalutowanie, z założenia skierowane najpierw do osób będących w najtrudniejszej sytuacji finansowej, może wpłynąć na obniżenie kosztów ryzyka w przyszłości, bo istnieje szansa, że właśnie ci kredytobiorcy nie regulowaliby w terminie swoich zobowiązań. Ale dla banków niewielkie to pocieszenie, bo tego typu hipoteki na razie dobrze się spłacają (oddech daje kredytobiorcom taniejący frank) i z własnej woli banki teraz nie decydowałyby się na przewalutowanie.
Inny pozytyw to niższe wagi ryzyka dla hipotek złotowych. Obecnie obowiązuje dla nich waga 35 proc., tymczasem dla walutowych to 100 proc., a dodatkowo od grudnia się zwiększy – będzie to już 150 proc. To kolejny z elementów sugerowanych przez Komitet Stabilności Finansowej, który ma skłonić banki do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta