Amerykańskie pieśni niedoli
„Kolej podziemna" i „Droga do domu" to dwie powieści o niewolnictwie, które poruszyły Stany Zjednoczone.
Zdaniem niektórych amerykańskich krytyków, były to dwie najważniejsze powieści, jakie ukazały się w USA w 2016 r. O sukcesie „Kolei podziemnej" Colsona Whiteheada świadczy nagroda Pulitzera. Prestiż Yaa Gyasi, ghańsko-amerykańskiej autorki „Drogi do domu", potwierdzają wyniki sprzedaży. 26-letnia pisarka przez pół roku od premiery w czerwcu 2016 r. zarobiła ponad milion dolarów. Na obydwie pozycje jest – jak to się mówi – duży „hype". Dobrze jest się z nimi pokazać w środowiskach uniwersyteckich. Czytelnicy podają je sobie z ręki do ręki, wręczają jako prezenty, polecają w rozmowach, a gwiazdy chwalą się w telewizyjnych talk-show, że je przeczytały.
Celebryci polecają
47-letni Colson Whitehead to pracownik uniwersytecki, absolwent Harvardu i prestiżowej Trinity School na Manhattanie, od dzieciństwa wrośnięty w Nowy Jork. „Kolej podziemna" to jego szósta powieść. Pisze od 18 lat, chętnie sięga po różne gatunki, ale dopiero jego ostatnia powieść spotkała się z tak intensywnym odbiorem. Polecają ją liczni czarnoskórzy celebryci z Oprah Winfrey i Barackiem Obamą na czele. Czy faktycznie mamy do czynienia z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta