Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pieniądze naraz z ZUS i KRUS

08 sierpnia 2017 | Dobra Firma | Marcin Nagórek

Osoba, która spełnia warunki zarówno do emerytury rolniczej, jak i powszechnej, najczęściej musi wybrać, które z nich chce pobierać. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki.

- Urodziłem się 9 grudnia 1951 r. Nabyłem prawo do emerytury okresowej z KRUS (po rencie strukturalnej). Będąc na rencie strukturalnej, prowadziłem działalność gospodarczą, opłacając pełne składki ZUS. Łącznie z poprzednimi okresami składkowymi ze stosunku pracy, nabyłem prawo do emerytury częściowej z ZUS. Po otrzymaniu dwóch pozytywnych decyzji, ZUS cofnął dodatek za lata składkowe w KRUS, ale KRUS zmienił decyzję na negatywną. Wiem, że emerytura okresowa KRUS podlega tym samym przepisom, co emerytura rolnicza, a więc zgodnie z art. 33 ust. 2a (DzU z 2008 r. nr 50, poz. 291 ze zm.) umożliwia pobieranie dwóch emerytur. Tylko czy art. 26b (DzU z 2016 r., poz. 887) może mieć tutaj zastosowanie? Według mnie wynika to bezpośrednio z art. 24 ust. 1. Czy decyzja KRUS jest słuszna? – pyta czytelnik.

Decyzja KRUS jest słuszna. Wynika to z analizy przepisów art. 33 ust. 1–2a ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 277 ze zm.; dalej: ustawa KRUS). Odnoszą się one do zbiegu uprawnień emerytalno-rentowych.

Z art. 33 ust. 2 ustawy KRUS wynika, że w razie zbiegu prawa do emerytury lub renty przysługującej na podstawie ustawy (KRUS), z prawem do emerytury lub renty z innego ubezpieczenia społecznego (ZUS), uprawnionemu wypłaca się jedno świadczenie – wybrane przez niego, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 (ust. 3 i 4 dotyczą innych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10821

Wydanie: 10821

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament