Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Klienci mają prawo do bezpiecznej usługi

17 listopada 2017 | Prawo w biznesie | Renata Krupa-Dąbrowska

Inspektor sanitarny nie może nakładać obowiązków na właścicielkę salonu kosmetycznego, których nie może ona zrealizować ze względu na małą powierzchnię swojego gabinetu. Możliwość mycia rąk w salonie kosmetycznym musi być jednak zapewniona.

Wanda J. prowadzi gabinet kosmetyczny. Wizytę złożył jej inspektor sanitarny i doszukał się wielu uchybień, które nakazał jej usnąć. Przede wszystkim chodziło o kiepskie warunki sanitarno-higieniczne w salonie. Właścicielka gabinetu uznała zarzuty za bezpodstawne i się odwołała.

Choroba brudnych rąk

Powiatowy inspektor sanitarny zarzucił, że w aneksie kuchennym nie ma zlewozmywaka. Pracownicy gabinetu nie mają też właściwych warunków do spożywania posiłków. W toalecie brakuje oddzielnego pomieszczenia wyposażonego w umywalkę do mycia rąk z dopływem ciepłej i zimnej wody. Tym samym doszło do naruszenia przepisów rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zgodnie z nim pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom wykonującym usługi kosmetyczne pomieszczenia i urządzenia higieniczno-sanitarne, których rodzaj, liczba i wielkość powinny być dostosowane do liczby zatrudnionych pracowników, stosowanych technologii i rodzajów pracy oraz warunków, w jakich jest ona wykonywana.

Osoby pracujące w zakładzie kosmetycznym są narażone na działanie szkodliwych czynników biologicznych (bakterii, grzybów). Ponadto w gabinecie stosuje się substancje chemiczne, które mogą ujemnie wpływać na zdrowie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 10905

Wydanie: 10905

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament