To nie jest super rentowny biznes
Na rynku ubezpieczeniowym wiele podmiotów zarabia mało albo nie zarabia, więc nastąpi konsolidacja i sporo firm się z niego wycofa – mówi prezes firmy Aviva.
Adam Uszpolewicz
Rz: Polacy chętnie się ubezpieczają?
Na pewno jest lepiej niż było. Świadomość ubezpieczeniowa i finansowa stale rośnie. Natomiast jesteśmy wciąż daleko za tym, co widzimy w rozwiniętych krajach. Nasze zwyczaje ubezpieczeniowe nie są jeszcze tak upowszechnione, mniej kupujemy polis. Średnio w UE wydaje się 1200 euro rocznie na ubezpieczenia na życie, w Polsce to ok. 200 euro. Mamy sporo do nadrobienia.
Składka zebrana w branży w stosunku do PKB jest nawet cztery razy mniejsza niż w Europie Zachodniej.
Trochę lepiej jest u niektórych naszych sąsiadów. Czesi więcej wydają, my jesteśmy na poziomie Węgrów, powyżej Bułgarii czy Rumunii, ale nie do takich krajów chcemy się porównywać.
Wynika to z zamożności społeczeństwa?
To jest jeden z elementów. Penetracja ubezpieczeń rośnie wraz z zamożnością. Natomiast wynika to często z kultury i tego, co się wynosi z domu. Jeśli nasi rodzice ubezpieczali zawsze mieszkanie, mieli ubezpieczenie na życie, to jest duże prawdopodobieństwo, że ich dzieci będą robiły to samo.
Może jesteśmy wielkimi optymistami życiowymi?
Tak, szczególnie młodzi ludzie uważają, że będą żyć wiecznie, nigdy nie zachorują, nie będą mieli wypadków....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta