Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Transport czeka e-rewolucja

17 listopada 2017 | Ekonomia
Rząd zastanawia się nad specjalną ustawą o strefach bez aut spalinowych. Samorządy, np. Kraków, czekają na takie regulacje na poziomie centralnym, by zakazać dieslom wjazdu do centrów miast
źródło: Rzeczpospolita
Rząd zastanawia się nad specjalną ustawą o strefach bez aut spalinowych. Samorządy, np. Kraków, czekają na takie regulacje na poziomie centralnym, by zakazać dieslom wjazdu do centrów miast

Pilotażowe budowy ładowarek zaowocują niebawem realnymi inwestycjami. Słupków będzie przybywać, także dzięki wsparciu rządu.

Aneta Wieczerzak-Krusińska

– Jesteśmy na ostatniej prostej, jeśli chodzi o tworzenie architektury Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, który pozwoli wspierać finansowo rozwój elektromobilności. Chcielibyśmy, by zaczął działać z początkiem przyszłego roku – zapowiada w rozmowie z „Rzeczpospolitą" Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Diesle finansują e-auta

Pełnej listy beneficjentów jeszcze nie ma. Emilewicz wskazuje jednak, że w pierwszej kolejności po pieniądze będą mogły sięgnąć samorządy zainteresowane budową infrastruktury do ładowania aut i autobusów elektrycznych, a także kupowaniem takich pojazdów na potrzeby transportu publicznego.

Rząd nie wyklucza także zakupowego wsparcia indywidualnych nabywców samochodów na prąd. – To jest temat na dalszą przyszłość – zastrzega jednak Emilewicz. – Najpierw chcemy zobaczyć, jak zadziała zachęta w postaci ulg w akcyzie na zakup pojazdów na prąd, a także stymulować rozwój infrastruktury. Bez niej ludzie nie będą chcieli stać się posiadaczami takiego auta.

Są już założenia budżetowe. Fundusz transportowy miałby do dyspozycji 158 mln zł w 2019 r. W kolejnych latach pula by rosła: do 325 mln zł w 2020 r., 503 mln zł w 2021 r., 519 mln zł w 2022 r. aż do 620 mln zł w 2028 r. Niewykorzystana pula...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10905

Wydanie: 10905

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament