Jak przełamać strach przed ryzykiem
Duże firmy, w tym spółki Skarbu Państwa, dopiero uczą się współpracować z sektorem małych i średnich przedsiębiorstw, ale warto, bo ta kooperacja niesie ze sobą wartość dodaną i zupełnie nowe rozwiązania.
Artur osiecki
Obserwujemy coraz większe zainteresowanie ze strony MŚP realizacją dużych, często globalnych przedsięwzięć. Z drugiej strony zlecaniem czy korzystaniem z usług MŚP coraz bardziej są zainteresowane duże firmy, choćby w branżach takich jak mała fotowoltaika, panele słoneczne, pompy ciepła czy przydomowe oczyszczalnie ścieków – mówił Bogusław Białowąs, prezes BOŚ Banku. Współpracę dużych i małych firm mocno wspiera Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) poprzez wymagania regulaminowe w konkursach na dotacje unijne z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, które wprost wskazują, że o określone rodzaje grantów mogą ubiegać się konsorcja złożone z dużych firm oraz przedsiębiorstw małych i średnich.
Bariery we współpracy
– Programy realizowane przez nasze Centrum, choćby tzw. wspólne przedsięwzięcia i programy sektorowe, niewątpliwie pobudzają współpracę na linii duże firmy – sektor MŚP. Czy pobudzają ją wystarczająco? Niestety nie, co wynika m.in. z pewnych wyuczonych zachowań minimalizujących ryzyko, szczególnie w dużych firmach, w których często panuje lęk przed zastosowaniem innowacyjnego, ale jeszcze niezweryfikowanego produktu – mówił prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR.
Jak dodał, Centrum ten lęk mityguje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta