Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tunel dla Szczecina

17 listopada 2017 | Życie Pomorza Zachodniego | Michał Stankiewicz
Aby tunel pod Odrą miał sens trzeba to przedsiewzięcie łączyć z koncepcją 51-kilometrowej zachodniej obwodnicy Szczecina.
źródło: materiały prasowe
Aby tunel pod Odrą miał sens trzeba to przedsiewzięcie łączyć z koncepcją 51-kilometrowej zachodniej obwodnicy Szczecina.

Spółka celowa zamiast budżetu państwa. To jeden z pomysłów na sfinansowanie tunelu pod Odrą, który miałby skrócić drogę ze Szczecina nad morze.

Chodzi o kwotę 2 mld zł, bo na tyle wyliczono koszt budowy 3-kilometrowego tunelu. Miałby połączyć Police i wieś Święta.

– W grę wchodzą pieniądze albo z budżetu państwa, co do których na razie nie mamy informacji. Albo powołanie spółki celowej z udziałem samorządów. I to właśnie analizujemy – mówi Łukasz Kolasa, rzecznik prezydenta Szczecina.

Powstaje ocena

Samorządowcy z Pomorza Zachodniego zabiegają o niego od lat. Szczecin, choć w linii prostej ma do wybrzeża 65 km, to lądem trzeba pokonać blisko 100 km. Wszystko przez Odrę, by ją pokonać, trzeba skorzystać z położonej na południe od centrum Szczecina przeprawy. To samo dotyczy trasy do Koszalina i Trójmiasta. Choć są w kierunku północnym, to najpierw trzeba pojechać na południe. Tunel byłby też zbawieniem dla mieszkańców Polic oraz Zakładów Chemicznych Police, które mają jeszcze dalej, bo leżą na północ od Szczecina i również są odcięte Odrą.

Wiadomo jednak, że budowa samego tunelu ma sens, jeżeli jest do niego odpowiednia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10905

Wydanie: 10905

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament