Pieniądze klientów w niepewnych rękach
Dwa konkurencyjne projekty ustaw w końcu przyznają instytucjom finansowym prawo weryfikowania karalności kandydatów do pracy. Warto, by były ujednolicone – piszą prawnicy.
Paweł Sobol, Robert Stępień
Instytucje z sektora finansowego i ubezpieczeniowego, a także centra usług wspólnych i inne podmioty obsługujące te instytucje będą miały możliwość weryfikacji niekaralności kandydatów do pracy. Trwają prace nad nowymi przepisami, które mają wejść w życie już 1 stycznia 2018 r.
Pracowników sektora finansowego obdarza się szczególnym zaufaniem. Pomimo to instytucje finansowe nie miały dotychczas możliwości weryfikacji, czy ich pracownicy nie byli w przeszłości karani, w szczególności za przestępstwa przeciwko mieniu.
Obecnie pracodawca może żądać informacji o niekaralności kandydatów do pracy, tylko gdy wynika to z odrębnych przepisów. W sektorze finansowym możliwość taka istnieje w praktyce jedynie w odniesieniu do członków zarządów niektórych podmiotów podlegających nadzorowi KNF, a od połowy 2017 r. także w odniesieniu do pracowników i współpracowników pośredników i agentów uczestniczących w sprzedaży kredytów hipotecznych.
Spotyka się to z krytyką zarówno ze strony pracodawców, jak i klientów, którzy obawiają się o swoje oszczędności i dane osobowe. Podkreśla się, że brak możliwości weryfikowania karalności pracowników znacząco obniża konkurencyjność Polski jako potencjalnej lokalizacji dla zagranicznych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta