Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pieniądze klientów w niepewnych rękach

17 listopada 2017 | Prawo | Robert Stępień Paweł Sobol

Dwa konkurencyjne projekty ustaw w końcu przyznają instytucjom finansowym prawo weryfikowania karalności kandydatów do pracy. Warto, by były ujednolicone – piszą prawnicy.

Paweł Sobol, Robert Stępień

Instytucje z sektora finansowego i ubezpieczeniowego, a także centra usług wspólnych i inne podmioty obsługujące te instytucje będą miały możliwość weryfikacji niekaralności kandydatów do pracy. Trwają prace nad nowymi przepisami, które mają wejść w życie już 1 stycznia 2018 r.

Pracowników sektora finansowego obdarza się szczególnym zaufaniem. Pomimo to instytucje finansowe nie miały dotychczas możliwości weryfikacji, czy ich pracownicy nie byli w przeszłości karani, w szczególności za przestępstwa przeciwko mieniu.

Obecnie pracodawca może żądać informacji o niekaralności kandydatów do pracy, tylko gdy wynika to z odrębnych przepisów. W sektorze finansowym możliwość taka istnieje w praktyce jedynie w odniesieniu do członków zarządów niektórych podmiotów podlegających nadzorowi KNF, a od połowy 2017 r. także w odniesieniu do pracowników i współpracowników pośredników i agentów uczestniczących w sprzedaży kredytów hipotecznych.

Spotyka się to z krytyką zarówno ze strony pracodawców, jak i klientów, którzy obawiają się o swoje oszczędności i dane osobowe. Podkreśla się, że brak możliwości weryfikowania karalności pracowników znacząco obniża konkurencyjność Polski jako potencjalnej lokalizacji dla zagranicznych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 10905

Wydanie: 10905

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament