Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sto wyróżników STO

17 listopada 2017 | Dodatki Jednodniowe

Atmosfera, traktowanie uczniów, dobry kontakt z nauczycielami – to były i są istotne cechy szkół STO.

I nie chodzi tu bynajmniej o przyjemny luzacki styl, ale o sprawę najważniejszą z ważnych – o podmiotowość ucznia.

Rankingi zazwyczaj bardziej interesują rodziców niż samych uczniów. Dla młodzieży najważniejsza jest opinia o zespole nauczycielskim, o zajęciach fakultatywnych, o atmosferze. W tych nieoficjalnych rankingach szkoły STO zdecydowanie wygrywają z innymi.

– Jakość nauczania poddawana jest mniej lub bardziej miarodajnym pomiarom. Liceum społeczne, obok dobrych i bardzo dobrych wyników, oferuje wartości niemierzalne: zaufanie i szacunek. Pożądana i nie do przecenienia relacja mistrz-uczeń daje się wcielić w życie w sytuacji szkoły kameralnej, ściśle współpracującej z rodzicami, stawiającej na taki dobór kadry nauczycielskiej, który gwarantuje osobiste zaangażowanie – mówi Józef Duda, dyrektor SLO STO w Jaśle.

Profesjonalizm

Szacunek dla profesjonalizmu dyrektorów i nauczycieli oznacza ich prawo do autorskich rozwiązań. Dla twórczych osób to wielka pokusa. Profesjonalizm dotyczy też kwestii organizacyjnych. W STO ma to duże znaczenie ze względu na strukturę odpowiedzialności i kompetencji. Społeczne Towarzystwo Oświatowe to organizacja pozarządowa. Podmiotem posiadającym osobowość prawną, prowadzącym szkołę, który ponosi odpowiedzialność za jej byt, jest Samodzielne Koło Terenowe STO, a na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10905

Wydanie: 10905

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament