Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sąd Najwyższy szuka wyjścia z impasu

17 listopada 2017 | Prawo | Marek Domagalski

Rozsądek i obywatelski obowiązek nakazał mi zgłoszenie reformy SN, uzasadnia ostatnią inicjatywę prof. Małgorzata Gersdorf.

Marek Domagalski

Nową izbę dyscyplinarną i urząd rzecznika sprawiedliwości społecznej przy SN oraz odpowiedzialność majątkową sędziów za błędy zawiera zaprezentowany w środę projekt reformy Sądy Najwyższego autorstwa jego pierwszej prezes. Przesłała go prezydentowi, marszałkom Sejmu i Senatu oraz szefom klubów parlamentarnych. Nie ma w nim mowy o skróceniu wieku przechodzenia w stan spoczynku, więc i wymiany sędziów.

Rozsądek wymaga

– Najprawdopodobniej jesteśmy w przededniu uchwalenia ustawy, która pozbawi możliwości orzekania 40 proc. sędziów. Mamy też do czynienia z projektem w wielu miejscach niekonstytucyjnym – powiedziała podczas czwartkowej konferencji w SN prof. Małgorzata Gersdorf. – Nie zmieniamy krytycznej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10905

Wydanie: 10905

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament