Polska stała się liderem reindustrializacji Europy
Wyróżniamy się na tle Unii szybko rosnącym udziałem przemysłu w PKB. Od początku 2017 roku z ok. 350 tys. nowych miejsc pracy, jakie powstały w całym unijnym sektorze przemysłowym, w naszym kraju utworzono 220 tys.
Adam Woźniak
Reindustrializacja ma stanowić jeden z pięciu obszarów w strategii odpowiedzialnego rozwoju, której założeniem jest budowanie przewag konkurencyjnych polskiej gospodarki, w tym zwiększania udziału produkcji w branżach wysokich technologii.
Jak polityka przemysłowa Unii Europejskiej wpływa na rozwój polskiego przemysłu, jakie są jego perspektywy zwłaszcza wobec szeroko wprowadzanych na Zachodzie zasad Industry 4.0 oraz przed jakimi wyzwaniami stają polskie firmy – debatowano podczas panelu „Reindustrializacja Europy zaczyna się w Polsce?" rozpoczynającego rzeszowski Kongres 590.
– W przyszłym roku dołączymy do najbardziej rozwiniętych gospodarek – mówił Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen, przypominając wrześniową decyzję agencji FTSE Russell, która postanowiła przekwalifikować Polskę z grupy emerging markets do developed markets. Zwrócił jednak uwagę, że to nie skala przemysłu decyduje o potencjale gospodarczym kraju, lecz jego jakość i struktura. Firmy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta