Trzeba określić odpowiednie przepisy w sporze z podmiotem z zagranicy
Przed wniesieniem pozwu przeciwko podmiotowi mającemu np. siedzibę na terytorium Unii Europejskiej należy wziąć pod uwagę przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych.
W związku z faktem, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej oraz związanymi z tym uprawnieniami i wolnościami, coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, gdy obywatel Polski chce pozwać obywatela innego kraju Unii Europejskiej, lub też podmiot mający w takim kraju siedzibę. W takiej sytuacji należy przed wniesieniem pozwu ustalić dwie rzeczy – sąd, jakiego państwa będzie właściwy oraz jakie prawo będzie właściwe do rozpatrzenia sporu. I to ostatnie zagadnienie zostanie omówione poniżej.
Ustalenie przepisów
W pierwszej kolejności należy ustalić sąd właściwy do rozpoznania sprawy, a następnie, jakie prawo będzie właściwe dla jej rozstrzygnięcia. Te dwie kwestie należy rozstrzygać osobno, gdyż są uregulowane innymi aktami prawnymi i nie są ze sobą powiązane, co oznacza de facto, że sąd danego państwa członkowskiego ustalony zgodnie z obowiązującymi przepisami, będzie orzekał na podstawie prawa innego państwa członkowskiego. Kwestię ustalenia prawa właściwego w zakresie zobowiązań...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta