Brazylia powraca na właściwy tor
Wszystkie wskaźniki makroekonomiczne wskazują, że gospodarka kraju się rozpędza i kryzys ma już daleko za sobą. Mój program reform nie ucieka się jednak do rozwiązań populistycznych – pisze prezydent Brazylii.
michel temer
Nieco ponad półtora roku temu zostałem szefem rządu z zadaniem rozprawienia się z najcięższym kryzysem gospodarczym w historii wraz z jego głębokimi implikacjami społecznymi w całym kraju. Stojąc w obliczu tego wyzwania, zaproponowałem program transformacji, nie uciekając się jednak do rozwiązań populistycznych. Program ten stanowi najbardziej rozległy zestaw reform strukturalnych ze wszystkich, jakie zostały przeprowadzone w ciągu ostatnich 30 lat. Jego fundamentem są: równowaga fiskalna, odpowiedzialność społeczna i wzrost produkcji krajowej.
Widoczne efekty
Recesja uległa odwróceniu i gospodarka brazylijska notuje wzrost już drugi kwartał z rzędu. Specjaliści przewidują wzrost PKB na poziomie 1 proc. w roku 2017. Inflacja, która w maju osiągała poziom zbliżony do 10 proc., obecnie znajduje się poniżej środka limitu, tj. na poziomie 2,54 proc. (wynik z września). Siła nabywcza wzrosła, podążając za ponad 6-proc. wzrostem płacy realnej. Podstawowa stopa procentowa, która w maju 2016 wynosiła 14,25 proc., obniża się sukcesywnie. Indeks SELIC (Special Clearance and Escrow System) obniżył się do najniższego od czterech lat poziomu 7,5 proc., przy tym bankowy spread także uległ znacznemu obniżeniu. Sam spadek stopy procentowej zapewnił Skarbowi Państwa przychód...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta