Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Notariusze sami potrafią o siebie zadbać

17 listopada 2017 | Prawo | Barbara Nintza

Samorząd zawodowy kontroluje czynności w trybie wyjazdowym, dokonywane poza kancelarią. Reaguje na nieprawidłowości – zapewnia notariusz.

Barbara Nintza

24 października br. na łamach „Rzeczpospolitej" ukazał się artykuł radcy prawnego,Romualda Soroki pt. „Wirus zaraził nie tylko sędziów", w którym autor postawił notariuszom szereg zarzutów. Polemika ze stawianymi przez radcę Sorokę tezami jest o tyle trudna, że tekst jest dość oszczędny w sferze faktów czy też danych, do których można by się odnieść, a jak wiadomo, dyskusja z przekonaniami do łatwych nie należy.

Podejmując jednak próbę polemiki, przynajmniej z niektórymi tezami, chciałabym odnieść się do zarzutu „obszerności" aktów notarialnych i ich „nieprzejrzystości i niezrozumiałości". Warto sięgnąć do prawa o notariacie, a w szczególności do art. 92 § 1 pkt 5 oraz art. 92 § 3. Stanowią one, że akt notarialny powinien zawierać oświadczenia stron, z powołaniem się, w razie potrzeby, na okazane przy akcie dokumenty. A jeżeli akt notarialny dotyczy czynności prawnej, powinien zawierać treści istotne dla tej czynności. Ponadto akt notarialny powinien...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 10905

Wydanie: 10905

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament