Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Banki zwiększają zyski, często kosztem klientów

17 listopada 2017 | Ekonomia
Zyski sektora rosną, ale stale zwiększają się też wymogi kapitałowe w efekcie zwrot z kapitału spadł do 8 proc. z kilkunastu procent przed laty
źródło: Rzeczpospolita
Zyski sektora rosną, ale stale zwiększają się też wymogi kapitałowe w efekcie zwrot z kapitału spadł do 8 proc. z kilkunastu procent przed laty

Niższe oprocentowanie lokat, a wyższe kredytów, do tego większe opłaty i prowizje – to recepta na poprawę wyników. Dzięki temu banki z GPW zarobiły w III kwartale ponad 3,2 mld złotych.

maciej rudke

Dziesięć największych giełdowych banków w III kwartale tego roku zarobiło łącznie 3,25 mld zł, czyli o 23 proc. więcej niż rok temu i o 4 proc. więcej niż w poprzednim kwartale. To jeden z najlepszych kwartalnych wyników w ostatnich latach.

Skąd te zyski?

Źródłem poprawy zysków był wzrost obu głównych linii biznesowych przy jednoczesnej kontroli kosztów. Wynik odsetkowy analizowanej dziesiątki urósł przez rok o 12 proc., a w ciągu kwartału o 3 proc. Wynik z opłat i prowizji poprawił się odpowiednio o 7 proc. i 2 proc.

To, że banki zarabiają więcej (i poprawiają wyniki w takim tempie), może być dla niektórych obserwatorów zaskakujące. Stopy procentowe są przecież historycznie najniższe, a poza tym od lutego 2016 r. obowiązuje nowy podatek, mogący w całym bieżącym roku kosztować sektor 3,7 mld zł. Dlaczego więc jest tak dobrze?

–...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10905

Wydanie: 10905

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament