Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudno się uwolnić od płacenia za nielegalny prąd

17 listopada 2017 | Prawo w biznesie | Mateusz Adamski

Przedsiębiorstwo może uwolnić się od odpowiedzialności za nielegalny pobór energii tylko, gdy wykaże, że wynikał on z wyłącznej winy osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności.

Dystrybutor energii domagał się na drodze sądowej od swojego klienta – cegielni – zapłaty ponad 1,2 mln zł za nielegalny pobór energii elektrycznej. Pozwany zakład bronił się, wskazując na brak swojej odpowiedzialności ze względu na wyłączną winę osoby trzeciej za nieprawidłowe podłączenie przewodów w układzie pomiarowym.

Kontrola po anonimowym donosie

Jak ustalono podczas postępowania sądowego, dystrybutor wymagał od swojego klienta przystosowania układu pomiarowo-rozliczeniowego do zwiększonej mocy 185 kW. Zakład zlecił prace firmie, która się w takich robotach specjalizowała.

W trakcie wymiany przekładników w układzie pomiarowym licznika, pracownicy wykonawcy nieprawidłowo podłączyli przewody, w związku z czym został odwrócony kierunek prądu. Wskutek tego licznik rejestrował mniejszą ilość energii elektrycznej niż była pobierana.

Po anonimowym donosie, pracownicy elektrowni dokonali kontroli w zakładzie, która wykazała brak plomby legalizacyjnej na przekładnikach prądowych oraz na zabezpieczeniu przedlicznikowym. Ustalono, że zainstalowany...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 10905

Wydanie: 10905

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament