Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawomocne skazanie a zakaz pełnienia funkcji

17 listopada 2017 | Prawo w biznesie | Sylwia Dąbrowska-Pacan

Utrata zdolności do sprawowania funkcji członka zarządu w spółce z o.o. w wyniku prawomocnego skazania za popełnienie przestępstwa wymienionego w art. 18 ust. 2 kodeksu spółek handlowych prowadzi do trwałego wygaśnięcia jego mandatu. Utrata zdolności do pełnienia funkcji członka zarządu nie odżywa po upływie okresu zakazu. Skoro jednak pozwany nadal figuruje w rejestrze, to on powinien wykazać, że nie doszło do jego ponownego powołania do składu zarządu.

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 17 lutego 2016 r., III CSK 107/15.

Powód S.C. wystąpił przeciwko pozwanym A.Ś. oraz P.L. z powództwem o solidarną zapłatę 390.906,62 zł wraz z ustawowymi odsetkami. Swoje roszczenie oparł na fakcie, że byli oni członkami zarządu G. sp. z o.o., ponoszącymi na podstawie art. 299 § 1 k.s.h. odpowiedzialność za zobowiązania spółki, których egzekucja okazała się bezskuteczna. Sąd uznał, że skoro pozwany A. Ś. był członkiem zarządu dłużnika w okresie kiedy powstało jego zobowiązanie, ponosi na podstawie art. 299 § 1 k.s.h. odpowiedzialność za zobowiązanie tej spółki, które powstało 19 grudnia 2008 r. i nie zostało zaspokojone.

Sąd apelacyjny, rozpoznający sprawę na skutek apelacji pozwanego A. Ś., za nieuzasadniony uznał zarzut, że pozwany nie może ponosić odpowiedzialności przewidzianej w art. 299 § 1 k.s.h.. Apelujący podnosił, że z uwagi na ciążące na nim wyroki za przestępstwa przeciwko mieniu nie mógł być członkiem zarządu. Sąd ustalił, że pięcioletni okres, w którym pozwany nie mógł być członkiem zarządu, upłynął 12 marca 2008 r. Uznał jednak, że zgodnie z art. 14 ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (dalej KRS) podmiot zobowiązany do złożenia wniosku o wpis do rejestru nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 10905

Wydanie: 10905

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament