Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmy pomogą Polskim Liniom Kolejowym i pozyskają dla nich dotacje

17 listopada 2017 | Prawo w biznesie

Są pieniądze na prowadzenie badań przemysłowych i prac rozwojowych, które przyczynią się np. do wprowadzenia trwalszych materiałów na kolei, opracowania metody wyznaczania precyzyjnej trajektorii pojazdu lub przeciwdziałania obladzaniu się sieci trakcyjnej.

Michał Kołtuniak

Pula środków, jaka może trafić do konsorcjów składających się obowiązkowo z jednostek naukowych lub jednostek naukowych i przedsiębiorców, sięga 50 mln zł. Jest to efekt skumulowania funduszy będących w gestii Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz pieniędzy PKP Polskich Linii Kolejowych i wspólnie organizowanego przez te instytucje konkursu.

Formalnie jest on organizowany w ramach programu „Inteligentny rozwój", działanie 4.1.1 „Strategiczne programy badawcze dla gospodarki". Stąd zasady zgłaszania projektów, ich oceny, rozliczania wydatków, progów dofinansowania oraz jej intensywności podlegają regułom programu oraz tym odnoszącym się do pomocy publicznej. W tym wypadku są to przepisy rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie warunków i trybu udzielania pomocy publicznej przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Dodatkowo, z racji tego, że jest to konkurs poświęcony projektom kolejowym muszą one odpowiadać przedsięwzięciu BRIK – Badania i Rozwój w Infrastrukturze Kolejowej. Jego główny cel to wzrost liczby nowoczesnych rozwiązań wprowadzanych w szeroko rozumianej branży kolejnictwa i wzrost konkurencyjności transportu szynowego w perspektywie do 2026 roku. Realizacja programu ma w szczególności przyczynić się do:

- wzrostu aktywności B+R w obszarze infrastruktury...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 10905

Wydanie: 10905

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament