Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Płatnik odpowiada za pobranie zaliczek w nieprawidłowej wysokości

12 marca 2018 | Podatki | Marta Olewińska

Nawet jeżeli pracownik uzyska informację o błędnym naliczeniu i odprowadzeniu przez firmę zaliczek na podatek, nie ma obowiązku uregulowania zaległości w zeznaniu rocznym. To pracodawca musi wpłacić kwotę, jaką powinien był pobrać.

Płatnicy mają obowiązek uwzględnić przy poborze zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych podwyższone 50-proc. koszty podatkowe w razie uzyskiwania przez pracownika przychodów z tytułu wykonania czynności będących przedmiotem prawa autorskiego. Ustalenie, czy określony przychód został osiągnięty z praw autorskich należy ocenić w świetle przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, co jednak nierzadko prowadzi do wielu pomyłek przy obliczaniu należnego podatku przez płatników.

Jak zatem powinien zachować się płatnik, który w ciągu roku błędnie zastosował przy obliczaniu zaliczki 50-proc. koszty uzyskania przychodów? Czy wystarczy w takiej sytuacji poinformować pracownika o konieczności uwzględnienia w zeznaniu rocznym kosztów w niższej wysokości?

Powstaje zaległość

Przede wszystkim należy wyjaśnić, że w takiej sytuacji, tzn. gdy płatnik w ciągu roku nie był uprawniony do stosowania autorskich kosztów uzyskania przychodów, ale je pobierał, to w odniesieniu do tych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10999

Wydanie: 10999

Spis treści
Zamów abonament