Płatnik odpowiada za pobranie zaliczek w nieprawidłowej wysokości
Nawet jeżeli pracownik uzyska informację o błędnym naliczeniu i odprowadzeniu przez firmę zaliczek na podatek, nie ma obowiązku uregulowania zaległości w zeznaniu rocznym. To pracodawca musi wpłacić kwotę, jaką powinien był pobrać.
Płatnicy mają obowiązek uwzględnić przy poborze zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych podwyższone 50-proc. koszty podatkowe w razie uzyskiwania przez pracownika przychodów z tytułu wykonania czynności będących przedmiotem prawa autorskiego. Ustalenie, czy określony przychód został osiągnięty z praw autorskich należy ocenić w świetle przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, co jednak nierzadko prowadzi do wielu pomyłek przy obliczaniu należnego podatku przez płatników.
Jak zatem powinien zachować się płatnik, który w ciągu roku błędnie zastosował przy obliczaniu zaliczki 50-proc. koszty uzyskania przychodów? Czy wystarczy w takiej sytuacji poinformować pracownika o konieczności uwzględnienia w zeznaniu rocznym kosztów w niższej wysokości?
Powstaje zaległość
Przede wszystkim należy wyjaśnić, że w takiej sytuacji, tzn. gdy płatnik w ciągu roku nie był uprawniony do stosowania autorskich kosztów uzyskania przychodów, ale je pobierał, to w odniesieniu do tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta