Resort chce ograniczyć zadłużanie gmin
Propozycje Ministerstwa Finansów wywołują wątpliwości samorządowców. Zwłaszcza że mamy teraz gorący okres ogromnych inwestycji ze środków unijnych.
izabela kacprzak
Rząd chce zwiększyć bezpieczeństwo finansowe samorządów poprzez regulacje prawne, które z jednej strony pozwolą szybciej spłacić dług gminy, z drugiej – ograniczą możliwość zadłużania się.
„Naszym celem jest przede wszystkim zracjonalizowanie procesu zadłużania w samorządach i powiększenia przestrzeni do dokonywania wydatków" – tłumaczy nam intencje zmian resort finansów. Zmiany objęłyby aż 2808 gmin, powiatów i samorządów województw. W Ministerstwie Finansów prowadzone są prace nad nowelizacją ustawy o finansach publicznych. Jednak nie wszystkie przedstawione przez resort propozycje zostały dobrze przyjęte przez jednostki samorządu terytorialnego.
Unijne plusy i minusy
Patrząc na statystyki, zadłużenie gmin rośnie od 2007 r. za sprawą boomu inwestycyjnego wywołanego przez środki unijne – samorządy, by sięgnąć po pieniądze z Unii Europejskiej, muszą wyłożyć własne, bo nie można inwestycji sfinansować wyłącznie z brukselskich pieniędzy. A chodzi o kwoty niemałe, bo samorządy chętnie wchodzą w inwestycje infrastrukturalne, a więc najdroższe: kanalizacji czy dróg. I tak w 2006 r. łączne zadłużenie gmin i miast na prawach powiatu wynosiło 20,8 mld zł, by w 2015 r. osiągnąć poziom 58,6 mld zł. Zadłużenie wszystkich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta