Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie myślmy o wojnie

12 marca 2018 | Świat | Rusłan Szoszyn
źródło: materiały prasowe

W razie konfliktu, zanim dojdzie do uruchomienia artykułu 5. NATO, nasza infrastruktura zostanie zniszczona – mówi były prezydent Łotwy.

Rzeczpospolita: Rozpoczynał pan swoją polityczną karierę w 1988 roku, będąc jednym z liderów Frontu Ludowego, który opowiadał się za niepodległością Łotwy. Czy wtedy myślał pan, że kilka lat później Związek Radziecki zniknie z mapy świata?

Valdis Zatlers: Dążyliśmy do odzyskania niepodległości Łotwy i to było naszym głównym celem. Nie interesowaliśmy się wtedy specjalnie przyszłością Związku Radzieckiego. Trzeba było wykorzystać szansę, którą nam dała historia. Gdyby nie udało się wtedy, dzisiaj to już byłoby niemożliwe. Wtedy nie mogliśmy nawet marzyć o Łotwie, którą mamy dzisiaj.

Od prawie czternastu lat Łotwa jest członkiem Unii Europejskiej, ale pod względem zarobków wśród krajów członkowskich znajduje się na ostatnich pozycjach. Czy taka jest granica pańskich marzeń?

Unia Europejska rozwijała się stopniowo. Państwa, które do niej dołączyły, osiągnęły pewne wymagane standardy co do systemu prawnego i zarządzania. Sytuację gospodarczą mieliśmy jednak o wiele słabszą na tle innych państw UE. Zależy, do kogo się porównywać. Jeżeli porównać się z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10999

Wydanie: 10999

Spis treści
Zamów abonament