Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ustalić obowiązki dokumentacyjne podatkowej grupy kapitałowej

12 marca 2018 | Podatki | Magdalena Dymkowska, Karolina Kozłowska

O konieczności sporządzenia dokumentacji cen transferowych decydują dane finansowe PGK jako całości, a nie poszczególnych spółek wchodzących w jej skład.

Nowe obowiązki w zakresie cen transferowych, które obowiązują od 1 stycznia 2017 roku, to duże zmiany dla podatników, w tym również dla podatkowych grup kapitałowych (PGK). W przypadku PGK wątpliwości związane z nowymi przepisami dokumentacyjnymi dotyczyły głównie perspektywy, z jakiej powinny być dokumentowane transakcje realizowane przez spółki wchodzące w skład takiej grupy. Wskazaną kwestię wyjaśnia m.in. odpowiedź na interpelację nr 18591 z 7 lutego 2018 r.

Zidentyfikowanie podmiotu zobowiązanego

Zgodnie z literalnym brzmieniem art. 9a ustawy o CIT oraz linią orzeczniczą, to PGK jako podatnik podlega obowiązkowi sporządzenia dokumentacji cen transferowych, gdyż spółki wchodzące w jej skład od momentu jej utworzenia nie są podatnikami w rozumieniu ustawy o CIT. Pomimo to, wątpliwości podatników budził fakt, jak ustalić obowiązki dokumentacyjne PGK. W szczególności problematyczne było, czy przy ustalaniu progów dotyczących sporządzania dokumentacji cen transferowych należy odnieść się do PGK jako podatnika, czy do spółek wchodzących w jej skład.

W odpowiedzi na interpelację nr 18591 Ministerstwo Finansów wskazało, że obowiązek dokumentacyjny powinien być weryfikowany na podstawie łącznych przychodów/kosztów PGK. Oznacza to, że gdy przekroczą one poziom 2 mln euro w poprzednim roku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10999

Wydanie: 10999

Spis treści
Zamów abonament