Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto może zwracać VAT podróżnym

12 marca 2018 | Podatki | Marek Sporny

Gdy warunki zwolnienia w eksporcie określone w dyrektywie VAT, w szczególności wywóz określonych towarów z obszaru celnego UE, są spełnione, wtedy od takiej dostawy nie jest należny podatek.

Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 28 lutego 2018 r. (C‑307/16).

Stan faktyczny

Pan Pieńkowski jest podatnikiem VAT, który prowadzi działalność w zakresie handlu m.in. sprzętem telekomunikacyjnym i stosuje kasy rejestrujące dla celów ewidencji obrotu i kwot podatku należnego. W ramach swojej działalności gospodarczej pan Pieńkowski sprzedaje towary na rzecz podróżnych zamieszkałych poza terytorium UE.

Organ podatkowy poinformował pana Pieńkowskiego, że jest on „sprzedawcą", o którym mowa w art. 127 ust. 1 ustawy o VAT. Organ ten ocenił ponadto, że uzyskany przez tego podatnika obrót netto wyniósł w 2009 roku 283 695 zł i 238 429 zł w 2010 r. Poza tym organ stwierdził, że pan Pieńkowski nie przedłożył żadnej informacji dotyczącej zawarcia umowy z podmiotem uprawnionym do zwrotu VAT, zwracał natomiast podróżnym VAT osobiście lub robiła to zatrudniona u niego pracownica.

Organ podatkowy uznał, że z uwagi na poziom uzyskiwanych obrotów pan Pieńkowski nie był uprawniony do zwrotu VAT podróżnym osobiście, względnie za pośrednictwem pracownika oraz do stosowania zerowej stawki VAT za okresy rozliczeniowe lat 2010 i 2011.

Pan Pieńkowski wniósł skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Powołując się na przepisy regulujące procedurę zwrotu podatku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10999

Wydanie: 10999

Spis treści
Zamów abonament