Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przychody z najmu trzeba wykazać w zeznaniu rocznym

12 marca 2018 | Podatki | Kuba Lewandowski
Skala podatkowa na 2017 r.
źródło: Rzeczpospolita
Skala podatkowa na 2017 r.

Podatnicy, którzy zarabiają na wynajmie nieruchomości, muszą z tego tytułu zapłacić daninę. Jeśli nie wybrali opodatkowania ryczałtem, mają czas do końca kwietnia, aby rozliczyć się z fiskusem za ubiegły rok.

Kuba Lewandowski

Wynajmujący nieruchomość niejednokrotnie stają przed dylematem wyboru sposobu i metody opodatkowania uzyskiwanych w przyszłości dochodów z najmu. Podjęta decyzja ma wpływ m.in. na sposób rozliczenia tych dochodów w rocznym zeznaniu podatkowym.

20 stycznia upływa nieprzekraczalny termin do złożenia właściwemu urzędowi skarbowemu oświadczenia o wyborze formy opodatkowania, oświadczenia o opodatkowaniu całości przychodów lub dochodów z najmu współwłasności małżeńskiej przez jednego z małżonków oraz oświadczenia dotyczącego kwartalnego rozliczania ryczałtu. Z kolei dla podatników rozpoczynających wynajem swojej nieruchomości w trakcie roku podatkowego, istotny termin to 20 dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy przychód z najmu.

We wskazanych terminach podatnicy wynajmujący składniki majątku niezwiązane z działalnością gospodarczą (tzw. najem prywatny) mogli wybrać metodę opodatkowania dochodów z najmu: opodatkowanie według skali podatkowej albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Według skali

Przychody z tzw. najmu prywatnego uzyskiwane w 2017 r. przez podatników, którzy w ww. terminach nie złożyli oświadczenia o wyborze opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, powinny być opodatkowane na zasadach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10999

Wydanie: 10999

Spis treści
Zamów abonament