Amortyzacja licencji tak, ale z limitem
Odpisy od wartości początkowej licencji mogą stanowić koszty uzyskania przychodów tylko do wysokości 5 proc. „podatkowej EBITDA".
Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 stycznia 2018 r. (0111-KDIB1-2.4010.448.2017.1.AW).
Podatnik zamierza uruchomić zakład produkcyjny wytwarzający wyroby dla branży meblarskiej i wyposażenia wnętrz. Wyroby spółki będą charakteryzować się unikatowymi, ściśle określonymi kształtami, kolorystyką, fakturą i ornamentami. W tym celu podatnik nabędzie od podmiotu powiązanego licencję na korzystanie ze wzorów przemysłowych, które będą precyzyjnie określać cechy wyrobów spółki. Z uwagi na wartość licencji i okres jej wykorzystywania, spółka wprowadzi licencję do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych, a wydatki poniesione na jej zakup uwzględni w kosztach podatkowych w ramach odpisów amortyzacyjnych.
Wątpliwość podatnika dotyczyła tego, czy przysługuje mu prawo do odliczenia jako kosztów uzyskania przychodów pełnej wartości odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej licencji.
Zgodnie z art. 15e ustawy o CIT, który obowiązuje od 1 stycznia 2018 r., podatnicy mają obowiązek wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów tę część wydatków na nabycie od podmiotów powiązanych usług niematerialnych oraz praw wskazanych w tym przepisie (w tym licencji),...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta