Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Amortyzacja licencji tak, ale z limitem

12 marca 2018 | Podatki | Michał Walek

Odpisy od wartości początkowej licencji mogą stanowić koszty uzyskania przychodów tylko do wysokości 5 proc. „podatkowej EBITDA".

Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 stycznia 2018 r. (0111-KDIB1-2.4010.448.2017.1.AW).

Podatnik zamierza uruchomić zakład produkcyjny wytwarzający wyroby dla branży meblarskiej i wyposażenia wnętrz. Wyroby spółki będą charakteryzować się unikatowymi, ściśle określonymi kształtami, kolorystyką, fakturą i ornamentami. W tym celu podatnik nabędzie od podmiotu powiązanego licencję na korzystanie ze wzorów przemysłowych, które będą precyzyjnie określać cechy wyrobów spółki. Z uwagi na wartość licencji i okres jej wykorzystywania, spółka wprowadzi licencję do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych, a wydatki poniesione na jej zakup uwzględni w kosztach podatkowych w ramach odpisów amortyzacyjnych.

Wątpliwość podatnika dotyczyła tego, czy przysługuje mu prawo do odliczenia jako kosztów uzyskania przychodów pełnej wartości odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej licencji.

Zgodnie z art. 15e ustawy o CIT, który obowiązuje od 1 stycznia 2018 r., podatnicy mają obowiązek wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów tę część wydatków na nabycie od podmiotów powiązanych usług niematerialnych oraz praw wskazanych w tym przepisie (w tym licencji),...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10999

Wydanie: 10999

Spis treści
Zamów abonament