Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bloki zamiast łanów zbóż i fabrycznych kominów

12 marca 2018 | Nieruchomości | Renata Krupa-Dąbrowska

Popyt na mieszkania jest duży, a terenów pod budownictwo coraz mniej. Specustawa mieszkaniowa ma odblokować pozyskiwanie gruntów pod budownictwo wielorodzinne.

We wtorek Rada Mieszkalnictwa planuje przedstawić gotowy projekt specustawy mieszkaniowej. Dzięki niej ma powstać więcej mieszkań.

Z tych przepisów cieszą się przede wszystkim deweloperzy. Ich banki ziemi się kurczą. Tymczasem na brak klientów nie mogą narzekać. Obecnie mieszkania sprzedają się niczym świeże bułeczki.

Domy w miejscu huty i ornego pola

Projekt przewiduje szybką ścieżkę przekwalifikowania gruntów w budowlane. Chodzi o te położone w granicach administracyjnych miast. Tysiące hektarów ziemi rolnej leży odłogiem. Podobnie jest w wypadu gruntów po dawnych zakładach przemysłowych. Przekwalifikowanie ich nie jest proste. A w wypadku gruntów rolnych wręcz nierealne.

Specustawa mieszkaniowa ma to zmienić. Pomysł jest prosty. Inwestor zainteresowany gruntem, zanim go kupi, zwróci się do władz miasta z pytaniem, czy zgadza się na przekwalifikowanie działki na budowlaną. A te, jeżeli pomysł się im nie spodoba, będą miały prawo wnieść sprzeciw. I co najważniejsze, od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10999

Wydanie: 10999

Spis treści
Zamów abonament