Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak małe i średnie przedsiębiorstwa powinny zarządzać własnością intelektualną (IP)

08 listopada 2019 | Biznes | Magdalena Jezierska-Zięba Małgorzata Gizińska

Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO) wskazuje na dziesięć głównych trendów w strategii biznesowej dotyczącej własności przemysłowej, których zastosowanie może przynieść MŚP wiele korzyści, takich jak przewidywanie zmian zachodzących na rynku, uzyskanie przewagi konkurencyjnej czy skuteczną walkę z konkurencją.

W czasach postępującej globalizacji oraz integracji poszczególnych rynków to wiedza i zarządzanie wiedzą są podstawowymi wyznacznikami dalszego rozwoju przedsiębiorstw.

Dane polskiego Urzędu Patentowego mówią, że Polacy dokonują coraz więcej zgłoszeń patentowych, jednak to wciąż słaby wynik w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi, Japonią, Chinami, Rosją czy krajami europejskimi.

Jak wynika ze statystyki Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO), Polska znajduje się na 25 miejscu pod względem liczby wynalazków zgłoszonych do ochrony, notując 19,7 procentowy wzrost zgłoszeń w porównaniu z rokiem 2017. Mimo tego pozytywnego trendu większość małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) nie wykorzystuje systemu własności intelektualnej (IP) w swojej działalności. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy można wymienić brak świadomości odnośnie zasad działania systemu IP i jego przydatności, co wynika z braku łatwo dostępnych szkoleń z zakresu IP. Ponadto, system IP często jest postrzegany jako zbyt skomplikowany i kosztowny, a zatem przewyższający możliwości finansowe i logistyczne MŚP.

Jak zapobiegać efektowi gapowicza

Zagadnienie „gapowicza" (ang. freeriding) odnoszone jest do efektywności przemieszczenia (alokacji) zasobów na rynkach dóbr, które cechują się bardzo wysokimi kosztami wyłączenia (wykluczenia) kogoś z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11504

Wydanie: 11504

Spis treści

Reklama

Kultura

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament